The friendly local running club that caters for all

Fell / Trail

Sun 9th October 2016

Lakes in a day - Trail Ultra; 50 miles/4000m ascent

Winner - Paul Nelson, Wetherby Runners; 10:16:28; 1st Lady (14th) Elizaveta Ershova, 11:56:28; 272 runners

Pos Name Cat Time  
 1 Paul Nelson MV40  10:16:28 Winner! 
         

 

Sun 2nd October 2016

Bramham Park Fun Runs - 10K

Winner - Jonathan Smith, 38:15; 1st Lady (16th) Dawn Gibbs, 44:17; 282 runners

Pos Name Cat Time  
19 Angela Reeves   0:44:33 2nd Woman 
57 Geoff Lodge    0:50:17   
60 Robert Newburn   0:50:27  
101 Lara Johnson   0:54:47  
103 Drew Ward   0:55:04  
         

 

Bramham Park Fun Runs - 5K

Winner - Dave Baxter, 20:36; 1st Lady (6th) Emmeline Thompson, 22:52; 203 runners

Pos Name Cat Time  
2 Jonathon Corke   0:20:50 2nd Overall 
6 Emmeline Thompson    0:22:52  1st Woman 
7 Jamie Thompson   0:22:52 Buggy Run
13 Seonaid Thompson   0:24:42 2nd Woman
89 Nina Batt   0:36:22 Plus 2nd dog for Nelson
         

 

Sun 25th September 2016

Dales Trail 40 - 42km trail race

Winner - Ben Hukins, 3:23:46; 1st Lady (16th) Sarah Jackett, 4:13:07; 150 runners

Pos Name Cat Time  
 4 Paul Nelson MV40  3:40:55 2nd M40 
         

 

Dales Trail 2016 Grand Slam, 20, 30 & 40km races.

Pos Name Cat Time  
 4 Paul Nelson MV40    1st MV40
         

 

Sun 18th September 2016

Harrogate Haverah 10 - Trail

Winner - Andrew Grant, Harrogate Harriers, 1:04:56; 1st Lady (15th) Crystal Goecker, Harrogate Harriers, 1:12:56; 224 runners

Pos Name Cat Time  
 65 Matt Lusadi MV40  1:25:08  
 98 Ann Dale FV40  1:28:54  
         

 

Glen Coe Skyline - 55km/4,746m acsent

Winner - Jonathon Albon, 6:33:52; 1st Lady (21st) Jasmin Paris, 8:15:56; 214 runners

Pos Name Cat Time  
 67 Paul Nelson MV45 10:17:09 With a broken finger! 
         

 

Sun 4th September 2016

The Grand Tour of Skiddaw - 44 mile trail/7,136 Ft ascent

Winner - Jacob Snochowski; 7:03:06; 1st Lady (6th) Sabrina Verjee, 8:14:22; 38 runners

Pos Name Cat Time  
 2 Paul Nelson M45 7:51:09  
         

 

Sun 26th June 2016

Safaricom Marathon, Kenya

Full results not available

Pos Name Cat Time  
  David Fennah   4:19:00  
         

 

10 Peaks Lakes Long Course - 73km, 5,600m ascent

Winner - Ian Symington, Calder Valley, 12:47:23; 1st Lady (7th) Carol Morgan, Nidd Valley, 14:05:15; 67 runners
 

Pos Name Cat Time  
24 Kevin Easley MV40  17:06:50  
57  Adam Hutchinson  22:58:14   
         

 

Staveley Stampede - 10k Trail

Winner - Tristian Learoyd, New Marske, 33:35; 1st Lady (5th) Lorraine Mitchell, Harrogate Harriers, 38:05; 135 runners

Pos Name Cat Time  
4 Mark Holt M40 0:37:40  
         

 

Beamsley Beacon Fell Race - 5.5miles/1,099ft ascent

Winner - Ali Burns, Valley Striders, 36:47; 1st Lady (43rd) Rachel Pilling, Pudsey & Bramley, 44:20; 126 runners

Pos Name Cat Time  
19 Andrew Walsh M 0:41:32  
21 Paul Nelson  MV40 0:41:42  
24 David Carberry MV40 0:42:05  
         

 

Pudsey 10k - Multi-terrain

Winner - Tesfaye Debele, Leeds City, 35:26; 1st Lady (39th) Lindsey Clegg, Horsforth Harriers, 44:10; 472 runners

Pos Name Cat Time  
59 Joe Atkinson MJ 0:46:02  
93 Paul Atkinson  M50 0:48:36  
169 Dave Halliday M50 0:52:51  
         

 

Whorlton fell race - 6.2miles/1'401ft ascent

Winner - Harry Holmes, York Knavesmire, 44:16; 1st Lady (20th) Kay Neesam, New Marske, 52:00; 95 runners

Pos Name Cat Time  
6 Paul Nelson M45 0:47:43 1st M40 
9 Andrew Walsh  M 0:49:08  
         

 

Sun 5th June 2016

Apperley Bridge Canter - 10K trail

Winner - Phil Tedd, Thames Hare & Hounds, 34:27; 1st Lady (17th) Hannah Oldroyd, Saltaire Striders, 38:09; 383 runners

Pos Name Cat Time  
237 Drew Ward M60  53:31  
         

 

The Wharfedale Half Marathon - Trail

Winner - Harry Coates, Wallsend Harriers, 1:28:31; 1st Lady (22nd) Carmen Byrne, Halcombe Harriers, 1:46:37; 389 runners

Pos Name Cat Time  
58 Tim Tunnard MV45  1:53:48  
135 Ann Dale FV40 2:08:15 Running as Hannah Lupton
188 Richard Bell MV45 2:17:03  
         

 

Sun 22nd May 2016

Osmotherley Half Marathon - 16ish  trail miles

Winner - Michael Joyeux, 2:01:40; 1st Lady (13th) Abigail Tiplady, Baildon, 2:30:44; 111 runners
 

Pos Name Cat Time  
5 Mark Holt  MV40 2:21:18  3rd MV40
         

 

Sun 15th May 2016

Over the Odda - 10km trail

Winner - Michael Malyon, Baildon, 39:31; 1st Lady (16th) Kirsty Allen, Baildon, 46:08; 251 runners
 

Pos Name Cat Time  
8 David Carberry  M45 44:03  1st M45
91 Emma Coster  F45 57:55  
103 Angela Normington F50 59:08 1st F50
         
  

Sun 13th March 2016

Age UK Harewood 10K

Winner - Matthew Jones, Sunderland Harriers, 35:13; 1st Lady (21st) Allison Matthews, Darlington Harriers, 40:29; 1,579 runners

Pos Name Cat Time  
121 David Fennah   47:00  

 

Sun 28th February 2016

Broxa Breaker Trail Marathon (28.6 miles)

Pos Name Cat Time  
1 Paul Nelson   4:23  

 

Sunday 28th February 2016

BHF Harewood Half Marathon,

Winner - Martin Proctor, 01:17:28; 1st Lady (57th) Rhiannon Parsons, 01:36:45; 987 runners

Pos Name Cat Time  
6 Joseph Kwallah M 1:24:41 2nd M40 
24 Chris Plews M 1:31:54  
177 John Field M 1:47:45  
286 Richard Bell  M 1:53:59  
304 Anne Dale F 1:55:19 Running as Jacky Darley
307 Helen Buglass F 1:55:27  
518 Valerie Bell F 2:05:25  
566 Lara Johnson F 2:07:44  
879 Jo Rankin F 2:29:54  
         

  

Sunday 7th February 2016

Muddy Boots 10k,

Winner - Andrew Grant, Harrogate Harriers, 35:10; 1st Lady (10th) Heidi Dent, Howgill Harriers, 39:10; 423 runners

Pos Name Cat Time  
124 David Halliday M50 50:46  
326 Peter Galley M60 1:03:41  
342 Jacky Darley F50 1:05:46  
         

  

Sunday 7th February 2016

Mickleden Straddle Fell Race, 14.3 miles, 2,431ft Ascent

Winner - Tom Brunt, Dark Peak Fell Runners, 1:45:25; 1st Lady (15th) Nichola Jackson, Preston Harriers, 1:58:28; 164 runners

Pos Name Cat Time  
46 Chris Plews M40 2:13:12  
89 Chris Martin M40 2:30:03  
122 Richard Bell M40 2:41:59  
         

  

Sun 7th February 2016

Charnwood Hills Fell Race - 13.4 miles, 1201ft ascent.

Winner: Anthony Woodward, Hermatige Harriers RC, 1:31:34; 1st Lady (14th) Caroline Lambert, Wetherby AC, 1:42:37; 307 runners.

Pos Name Cat Time  
14 Caroline Lambert F 1:42:37 1st Lady
         

 

Sunday 24th January 2016

Jolly Holly Jog - 10k Multi Terrain

Winner - Tristan Learoyd, New Marske Harriers, 36:34; 1st Lady (11th) - Sharon Barlow, Ripon Runners 40:45 ( 525 runners)

Pos Name Cat Time  
44 Tim Tunnard M40 45:34  
55 Ian Legg M50 46:25  
67 Emily Legg F 47:26  
105 Chris Martin M40 50:59  
143 David Hallady M50 52:27  
253 Judy Bewell F50 58:25  
296 Samantha Parker F40 1:00:50  
423 Liz Martin F40 1:08:58  
443 Jane Williams F50 1:10:41  

 

Sunday 10th January 2016

Temple Newsam 10 - Trail Race - 10 mile

Winner - Mark Smith, Rothwell Harriers, 1:00:05; 1st Lady (34th) - Charmaine Horsfall, 01:11:45 ( 657 runners)

Pos Name Cat Time  
29 David Carberry M40 1:11:06  
36 Chris Plews M40 1:12:05  
78 Simon Chandler MSEN 1:16:40  
128 Chris Martin M40 1:21:05  
178 John Field M40 1:24:17  
221 Emma Coster F35 1:27:04  
248 Andrea Normington F45 1:28:07  
267 Helen Buglass F45 1:28:52  
298 Lara Johnson FSEN 1:30:49  
311 Pete Cooper M40 1:31:49  
467 Samantha Parker F45 1:41:07  
509 Peter Galley M60 1:46:12  
517 Richard Murray M40 1:46:47  
526 Jacky Darley F55 1:48:52  
566 Joanna Rankin F35 1:53:06  
576 Liz Martin F45 1:54:17  
611 Clare Bentley F45 2:00:55  
612 Zoe Howarth F35 2:00:56