The friendly local running club that caters for all

2014

Road         (scroll down for XC, Trail and Fell)

Sun 28th December 2014

Loftus & Whitby AC Poultry Run

Winner Andrew Wilies 0:42:11 - 454 Runners

Pos Name Cat Cat Position Time  
22 Guy Whatmore MS   0:50:10  


Ribble Valley 10k, Clitheroe

Winner - John Beattie - 0:30:01 - 1105 Runners

Pos Name Cat Cat Position Time  
115 Paul Emmett MV50   0:36:46  


Jolly Holly Jog, Ripon

Winner - Mike Burrell - 0:34:12 - 705 Runners

Pos Name Cat Cat Position Time  
107 David Halliday MV50   0:46:03  
130 Andrew Collier MV50   0:47:17  
141 Richard Bell MV40   0:48:03  
176 Claire Robinson FV30   0:49:26  
196 Helen Buglass FV40   0:50:19  
415 Christine Clubbs FV40   0:57:44  
617 Janice Robinson FV50   1:08:20  
618 Jane Williams FV50   1:08:20  


2015

Sun 23rd November 2014

Barnsley 10k, Barnsley

Winner - Tadele Mulugeta - 0:31:02 - 747 Runners

Pos Name Cat Time  
189 Richard Bell MV45 0:45:32  




Sun 16th November 2014

Leeds Abbey Dash - Leeds

Wetherby Ladies - Pauline, Caroline & Angela finished 5th Womens Team in the England Athletics 10k Championships which werre combined into the Abbey Dash with a combined time of 1:51:51 behind Bristol & West who had a winning time of 1:47:57 - Well done the Mighty Orange Ladies

Winner - 

Pos Name Cat Cat Position Time  
271 Paul Millgate MV40 17 0:34:35  
346 Pauline Munro FSen 14 0:35:26  
365 Joseph Kwallah MV45 13 0:35:46  
367 Rob Gray MV50 5 0:35:48  
371 Caroline Lambert FSen 24 0:35:50  PB
563 Paul Emmett MV50 14 0:37:53  
603 Andrew Moodie MV50 16 0:38:09  PB
666 Paul Windle MV45 35 0:38:42  PB
729 Rob Whitaker MV35 139 0:39:12  PB
992 Angela Reeve FV35 25 0:40:35  PB
1341 Paul Atkinson MV50 74 0:42:21  PB
1427 Simon Chandler MV35 233 0:42:45  
1541 Dave Halliday MV50 118 0:43:19  PB
1381 Andrew Collier     0:43:42  PB
1644 Steve Turner MV40 221 0:43:46  PB
1832 Claire Robinson FSen 106 0:44:29  PB
1898 Richard Bell MV45 151 0:44:40  
2850 Garry Keenan MV45 295 0:48:02  
4109 Jennifer Bracher FSen 330 0:51:48  
4375 Sharon Poulter FV35 181 0:52:32  PB
4481 Diane Hill FV35 187 0:52:55  PB
4726 Christine Clubbs FV40 97 0:53:32  
5057 Stephen Hope MSen 1262 0:54:30  PB
6570 Janice Robinson FV50 129 0:58:50  
6939 Louise Whitaker FV35 398 1:00:03  PB
7414 Carol Pettifar FV65 14 1:02:01  
 8445 Vera Savarani  FV50  216 1:07:30   PB


Sun 9th November 2014

Dalby Dash 10k, Dalby Nr Pickering

Winner - Mike Burrett - 0:32:14 - 375 Runners

Pos Name Cat Time  
279 Peter Galley MV60 0:57:13  



Sun 15th June 2014

Bamburgh 10k, Northumberland

Pos Name Cat Time  
? Angela Reeve FV35 0:40:51 PB



Sun 2nd November 2014

Guy Fawkes 10, Ripley

Winner - Scott Harrington - 0:57:00 - 815 Runners

Pos Name Cat Time  
19 Rob Gray MV50 1:03:08 2nd MV50
71 David Carberry MV40 1:10:30 PB
124 David Fennah MV40 1:13:50  
280 Richard Bell MV45 1:22:12  
281 Claire Robinson FOpen 1:22:16 PB
471 Georgina Green FOpen 1:30:53  
476 Alison Dooley FV50 1:31:10  
639 Gillian Fox FV40 1:39:41 PB
662 Drew Ward MV60 1:41:07  
668 Jacky Darley FV50 1:41:32  
705 Peter Galley MV60 1:44:32  



Sun 26th October 2014

Castles Half Marathon, Northumberland

Winner - Neil Byrne - 1:22:16 - 

Pos Name Cat Time  
14 Angela Reeve FV35 1:34:31 1st Female & PB 


Jed Half Marathon

Winner - Patriyk Gierjatowicz - 1:10:42 - 411 Runners

Pos Name Cat Time  
158 John Field MO40 1:43:58  



Bradfrord Half Marathon, Bradford

Winner - Frank Beresford - 1:15:39 - 235 Runners

Pos Name Cat Time  
86 Claire Robinson FSen 1:47:23 PB


Wistow 10k, Selby

Winner - Nathan Baker - 0:33:49 - 190 Runners

Pos Name Cat Time  
 10 Rob Gray MV50 0:36:34 2nd MV50
15 Paul Emmett MV50 0:37:31 3rd MV50

Worksop Halloween Half Marathon, Worksop

Winner - Stuart Spencer - 1:10:18 - 1705 Runners

Pos Name Cat Time  
 607 Debbie Dennison FV50 1:44:44  PB
762 Paul Dennison MV50 1:48:23  PB


Sun 31st August 2014

Paras 10 Mile Run, Catterick

Winner - Adrian Nutter - 1:01:54 - 329 Runners

Pos Name Cat Time  
 20 David Carberry   1:11:16 PB



Sun 19th October 2014

Amsterdam Marathon

Winner - Bernard Kipyego - 2:06:22 - 12197 Runners

Pos Name Cat Time  
  Andy Green   3:57:13  PB
  Alison Dooley   4:16:08  
  Roger Dooley   4:16:10  
  Gina Green   4:20:14  PB

Sun 12th October 2014

The Plusnet Yorkshire Marathon, York

Winner Bret Crossley - 2:11:08 - 2891 Runners

Pos Name Cat Time  
  Joseph Kwallah MV40 2:55:13  
  Julie Bucknell FV40 3:26:56 PB 
  Andrew Collier MV50 3:37:45  
  Emma Coster FV40 3:37:54 PB
  James Parker MSen 3:40:24 PB
  Peter Allanach MV40 3:53:18 PB
  Steven Turner MV40 4:19:20 PB

The McCain Yorkshire Coast 10k, Scarborough

Winner Phil Taylor - 0:34:12 - 1367 Runners

Pos Name Cat Time  
995 Hannah Brooke FOpen 1:00:49 PB

Run Northumberland Matfen 10k

Winner - Paul O'Mara - 0:36:09 - 168 Runners

Pos Name Cat Time  
21 Angela Reeve FV35 0:41:54 PB

Richmond Castle 10k, Richmond

Winner - Tadele Malugeta - 0:32:12 - 407 Runners

Pos Name Cat Time  
14 Rob Gray MV50 0:38:41  2nd MV50
119 Richard Bell MV40 0:47:30  
356 Peter Galley MV60 1:02:12  

Autumn Breaker 10k, Blackpool

Winner - Ian Livesey - 0:34:26 - 343 Runners

Pos Name Cat Time  
43 David Fennah MV40 0:42:41 PB

 

Sun 5th October2014

Great Cumbrian Run, Carlisle

Winner - Julian Hatcher - 1:11:19 - 1223 Runners

Pos Name Cat Time  
753 Christine Clubbs FV40 2:00:42  


BHF Blenheim Psalace Half Marathon

Winner - Tom Offord - 1:18:35 - 1566 Runners

Pos Name Cat Time  
92 David Fennah Mopen 1:35:00  PB

Chester Marathon, Chester

Winner Manus Lonescu - 2:21:23

Pos Name Cat Time  
150 Guy Whatmore MSen 3:04:45  PB



Sun 28th September2014

Sutton Park 10k, Sutton on the Forrest

Winner - Frank Beresford - 0:34:13 - 214 Runners

Pos Name Cat Time  
43 David Fennah MV40 0:43:35  
147 Sam Parker FV45 0:56:37  





Loch Ness Marathon, Scotland

Winner - Tomas Abyu - 2:22:41 - 2478 Runners

Pos Name Cat Time  
362 Debbie Dennison FV30 3:36:58 PB & FV50 Club Record & 7th FV50

Riber Ness 10k, Scotland

Winner - Andrew Douglas - 0:30:10 - 2388 Runners

Pos Name Cat Time  
300 Paul Dennison MV50 0:46:29  PB

Nottingham Half Marathon, Nottingham

Winner - Matthew Kimutal - 1:04:21 - 7130 Runners

Pos Name Cat Time  
845 John Field MV40 1:39:59  


Sat 27th September2014

Snape 10k

Winner - Ross Anderson - 0:35:09 - 100 Runners

Pos Name Cat Time  
7 Caroline Lambert FOpen 0:39:28 1st Lady 
69 Peter Galley MV60 0:58:38  




Sun 17th August 2014

Birchwood 10k, Warrington

Winner - Ben Fish - 0:31:26 - 901 Runners

Pos Name Cat Time  
784 Nykie Duffy FV35 1:03:40  



Sun 21st September 2014

Kirkstall Abbey 7

Winner - Frank Beresford - 0:37:35 - 280 Runners

Pos Name Cat Time  
69 Richard Bell MV45 0:49:36  



Sun 14th September 2014

Spen Greenway 10k, Cleckheaton

Winner - David Turnbull - 0:33:41 - 143 Runners

Pos Name Cat Time  
93 Drew Ward MV60 0:50:05 PB



Yorkshire 10k

Pos Name Cat Time  
49 Debbie Dennison FV50 0:47:10  PB
57 Paul Dennison MV40 0:48:16  PB
73 Richard Bell MV40 0:49:50  
144 Sharon Smith FV35 0:58:35  PB
239 Vera Savarani FSen 1:13:17  PB
244 Moira Pool FSen 1:14:14  PB



Sun 7th September 2014

Vale of York Half Marathon

Winner - Jason Cherriman - 1:09:26 - 865 Runners

Pos Name Cat Time  
12 Joseph Kwallah MV45 1:18:14 1st MV45
33 Rob gray MV50 1:21:01 3rd MV50
104 Mark Holt MSen 1:28:44  
157 Rob Whitaker Msen 1:32:42  
290 Emma Coster FV45 1:39:50  
368 Tracey McKaine FV45 1:45:36  
431 Gina Green FSen 1:49:35 PB 
497 Andrea Normington FV50 1:53:24  




Great North Run, Newcastle 

Winner Mo Farrah - 1:00:00

Pos Name Cat Time  
2647 Richard Bell   1:39:57  
2703 Dave Halladay   1:40:10 PB
4002 Peter Allanach   1:44:15 PB
9972 Diane Hill   1:56:54 PB
16695 Harriet Lawson   2:08:14 PB
16904 Sam Parker   2:08:37 PB 
19194 Claire Bentley   2:12:46  
22345 Christine Clubbs   2:18:23 PB 
31530 Nykie Duffy   2:36:48  
34352 Rebecca Leonard   2:44:33  



Sun 31st Aug 2014

Wetherby 10k, Wetherby

Winner - Andrew Grant - 0:32:49 - 863 Runners

1st Male Team - Wetherby      -      1st Female Team - Wetherby
2nd Male Team - Wetherby

Pos Name Cat Time  
6 Paul Millgate MV40 0:34:58  1st MV40
11 Joseph Kwallah MV45 0:35:37  1st MV45
12 Paul Nelson MV45 0:35:46  2nd MV45
15 Pauline Munro FV45 0:37:04 1st Lady
20 Robert Etherington MU20 0:37:04 2nd MU20
24 Guy Whatmore MOpen 0:37:28  
38 Andrew Walsh MOpen 0:38:47  
76 Joe Atkinson MU20 0:41:46  
102 David Fennah MV40 0:43:12  
103 Sam Buck MU20 0:43:15  
138 Phoebe Coster FU20 0:44:52 2nd FU20
150 Richard Bell MV45 0:44:49  
165 Angela Reeve FV35 0:46:02  
187 John Field MV45 0:46:55  
189 David Halladay MV50 0:45:56  
262 David Carberry MV40 0:49:16  
316 Paul Dennison MV50 0:50:04  
343 Drew Ward MV60 0:51:45  
539 Sam Parker FV45 0:56:55  
574 Emma Parker FV35 0:59:22  
577 Sharon Smith FV55 0:58:23  
657 Louise Whitaker FV35 1:00:50  
741 Jane Hadley FV45 1:06:42  
742 Nicola Sanderson FV45 1:05:39  
799 Vera Savarani FV45 1:10:04  
839 Moira Pool FV65+ 1:14:15  



Sun 24th Aug 2014

Escrick 10, Escrick

Winner - Tristan Learoyd - 0:34:13 - 452 Runners

Pos Name Cat Time  
8 Rob Gray MV50 0:36:28 1st MV50



Wed 13th Aug 2014

York Millenium Bridge 5k, York

Winner Race 1- James Parkinson - 0:15:29
Wetherby 2nd Mens team

Pos Name Cat Time  
6 Robert Etherington MU15 0:16.10  PB -
 9 Paul Millgate MV40 0:16:19  PB - 
22 Joseph Kwallah MV45 0:16:57  
25 Jonny Dudley MU20 0:17:12  
26 Toby Hillery MU15 0:17:14  PB
45 Robert Whittaker MSen 0:17:52  PB
61 Sam Buck MU15 0:18:32  PB
65 Mark Holt MSen 0:18:36  PB
66 Ian Legg MV50 0:18:41  
72 David Mellor MV40 0:19:02  PB
74 James Jesson MV40 0:19:03  PB
82 David Carberry MV40 0:19:18  PB
84 Joe Atkinson MU15 0:19:22  PB
93 Emily Legg FU20 0:19:35  PB
113 David Fennah MV40 0:20:27  
122 Phoebe Coster FU15 0:20:51  PB
127 Richard Bell MV45 0:21:01  PB

Winner Race 2 - Christian Mummert - 0:19:10

Pos Name Cat Time  
6 Paul Atkinson MV50 0:20:31  PB
11 Andrea Normington FV50 0:21:32  PB & FV50 Club Record
20 Emma Coster FV40 0:22:07  
41 Drew Ward MV60 0::23:30  PB
47 Peter Callaghan MV50 0:23:58  PB 
68 Jane Mansi FV40 0:26:04  PB
77 louise Whitaker FV35 0:26:57  PB
97 Carol pettifer FV65 0:29:13  PB
117 Moira pool FV65 0:33:20  


Sun 10th Aug 2014

Darlington 10k, Darlington

Winner - W Indelbu - 0:30:45 - 1532 Runners

Pos Name Cat Time  
 742 Jules Duncan   0:51:18  
 747 Christine Clubbs   0:51:26  





The Jim Dingwell 10k, Ellaughton, Humberside

Winner - Carl Ryde - 0:33:40 - 209 Runners

Pos Name Cat Time  
 8 Rob Gray MV45 0:36:29 1st MV45 



Sun 3rd Aug 2014

Jane Tomlinson 10k, York - 5014 Runners

Pos Name Cat Time  
  Andrew Moodie MV50 0:38:42  
  Geoff lodge MV55 0:46:11  
776 Peter Allanach   0:47:21  


Totnes 10k, Totnes

Winner - Tom Merson - 0:33:55 - 578 Runners

Pos Name Cat Time  
18 Rob Gray MV50 0:40:19 1st MV50 



Sun 20th July 2014

Jane Tomlinson Leeds 10k, Leeds - Winner Nathaniel Williams - 0:31:43 - 7215 Runners

Pos Name Cat Time  
 17 Pauline Munro FV45 0:35:34  1st Female
 533 Emma Coster FV40 0:46:00  
 534 Andrea Normington FV50 0:46:01  3rd FV50


Harrogate 10k, Harrogate

Winner - Marc Scott - 0:30:55 - 403 Runners

Pos Name Cat Time  
10 Joseph Kwallah MV45 0:30:55  
16 Caroline Lambert FOpen  0:36:57 2nd lady 
22 Guy Whatmore MOpen 0:38:08  
59 David Carberry MV40 0:41:47 PB
77 David Fennah MV40 0:43:14 PB 
102 Richard Bell MV45 0:45:01  
109 Steven Turner MV40 0:45:27 PB
113 David H MV50 0:45:44  
142 Garry Keenan MV45 0:47:24 PB
262 Drew Ward MV60 0:54:09  
300 Gillian Fox FV40 0:56:28  
308 Diane Hill FV35 0:56:45  
348 Peter Galley MV60 1:01:20  



Sun 13th July 2014

Kilburn Feast 7 Mile Road Race, Thirsk

Winner Gary Dunn - 0:40:47 - 207 Runners

Pos Name Cat Time  
180 Peter Galley MV60 1:15:12  


Eccup 10, Leeds

Pos Name Cat Time  
14 Joseph Kwallah MV45 0:59:51  
126 David Carberry MV40 1:11:32 PB
138 David Fennah MV40 1:12:27 PB
177 Kevin Easley MOpen 1:15:28 PB
230 Richard Bell MV45 1:18:17  
330 Dawn Downie FV40 1:23:18 PB
351 Andy Green MOpen 1:24:20 PB
371 Gina Green FOpen 1:25:12 PB
473 Drew Ward MV60 1:30:49  
483 Helen Aldersley FV45 1:31:43 PB
521 Christine Clubbs FV40 1:34:05 PB
550 Sam Parker FV45 1:35:55 PB
684 Nykie Duffy FV35 1:58:24  



Tue 1st July 2014

Harrogate Road League
The Norman Smith Handicap Race, Ripon - Winner - Bev Davies - 199 Runners

    Stopwatch Start ET  
1 428 64.48 7:28:30 56.18 Bev Davies
39 532 68.05 7:52:00 36.05 David Carberry
42 525 68.10 7:43:30 44.40 Drew Ward
65 556 68.34 7:54:30 34.04 Sam Buck
88 542 68.51 7:49:30 39.21 Paul Atkinson
94 519 68.53 7:40:30 48.23 Jane Mansi
96 539 68.54 7:57:30 31.24 Joseph Kwallah
97 543 68.57 7:51:30 37.27 Joe Atkinson
121 545 69.22 7:45:30 43.52 Neil Berry
126 508 69.25 7:58:00 31.25 Paul Millgate
130 501 69.27 7:49:00 40.27 Gill Edmundson
144 547 69.37 7:41:00 48.37 Samatha Parker
145 510 69.38 7:55:00 34.38 Paul Windle
160 504 69.49 7:48:30 41.19 John Field
163 515 69.52 7:52:00 37.52 David Fennah
166 535 69.54 7:54:30 35.24 Robert Whitaker
168 553 69.56 7:50:30 39.26 Rob Driver
184 506 70.30 7:45:00 45.30 Pete Callaghan

Final Rankings for HRL

Position Name Age Group Overall
4 Paul Millgate MV40 2nd MV40
9 Joseph Kwallah MV45 1st MV45
12 Paul Nelson MV45 2nd MV45
13 Tim Steel MOpen  
14 Rob Gray MV50 1st MV50
28 Rob Whitaker MOpen  
29 Sam Buck MU16 2nd MU16
31 Lisa Mawer FV45 2nd F & 1st FV45
51 David Carberry MV40  
54 David Fennah MV40  
67 Joe Atkinson MU16  
72 Julie Bucknell FV40 3rd FV40
73 Richard Bell MV45  
90 Ben Pye MOpen  
102 Mike Miller MV60 3rd MV60
104 Andrea Normington FV50 2nd FV50
109 Mark Holt MOpen  
112 Paul Windle MV45  
115 Phoebe Coster FU16 2nd FU16
119 Gill Edmondson FV35  
120 Paul Atkinson MV50  
126 Ian Legg MV50  
129 Emma Coster FV40  
143 James Jesson MOpen  
166 Ann Dale FV40  
179 Rob Driver MOpen  
199 Rebecca Normington FOpen  
209 Neil Berry Mopen  
214 John Field MV45  
216 Mark Foster MV45  
230 Peter Callaghan MV50  
258 Pauline Munro FV45  
277 Drew Ward MV60  
280 David Mellor MV40  
290 Paul Dennison MV50  
297 Iain Andrews MOpen  
317 Jo Derry FV45  
324 Gina Green FOpen  
327 Simon Chandler MOpen  
341 Christine Clubbs FV40  
352 Sam Parker FV45  
362 Garry Keenan MV45  
377 Alison Dooley FV50  
386 Valerie Bell FV45  
387 Debbie Dennison FV45  
391 Peter Allanach Mopen  
413 Jodie Mather-Hunter FU18  
430 Jane Mansi FV40  
434 Lucy Callaghan FU18  



Sun 29th June 2014

Humber Bridge Half - Winner - Patrick Gardiner - 1:13:34  - 1673 Runners

Pos Name Cat Time  
95 Rob Whitaker MOpen 1:29:56 PB 


Thurs 19th June 2014

Puma Pudsey 10k - Winner Testaye Debele - 0:34:45 - 408 Runners

Pos Name Cat Time  
154 Debbie Dennison FV45 0:52:43  


Thurs 19th June 2014

HRL Race 4 - Dragons - Winner Mike Burrett - 0:30:45 - 262 Runners

Team

Pos - Race 4

Cumulative

Change

Main 10 (First 10 Open)

1st

 2nd

 No Change

Ladies 5 (Open)

2nd

 2nd

 No change

Ladies Veterans 3 (Over 35)

1st

 1st

 No change

Men's Veterans 5 (Over 40)

1st

 1st

 No change

Super Veterans 5 (Over 55)

10th

 10th

 -2

Elite 3 (First three Open)

3rd

 3rd

 No change


Posn Time mm.ss Name F? Vet Team Ladies LVets MVets SVets Hcap
1 30.45 Mike Burrett     100.00         103.09
6 33.07 Joseph Kwallah   V45 98.10     98.29   102.04
8 33.12 Paul Millgate   V40 97.34     97.43   98.53
11 33.42 Paul Nelson   V45 96.20     95.73   100.27
16 34.48 Robert Gray   V50 94.31     93.17   100.41
17 35.13 Ben Pye     93.93         90.02
26 36.19 Paul Windle   V45 90.51     89.75   93.05
27 36.32 Sam Buck   U16 90.13         89.54
35 37.18 Lisa Mawer F V45 87.10 99.10 98.93     101.78
48 38.40 James Jesson     82.17         81.99
50 38.50 Iain Andrews   V40 81.41     76.95   84.24
51 39.06 Robert Whitaker     81.03         81.08
56 39.47 David Carberry   V40 79.13     75.25   82.23
66 40.30 David Fennah   V40 75.34     68.42   80.77
70 40.52 Richard Bell   V45 73.82     65.86   82.69
78 41.21 Julie Bucknall F V40 70.79 92.80 93.61     88.53
99 43.25 Phoebe Coster F U16 62.82 86.50       84.32
103 43.42 Mark Foster   V45 61.31     48.79   77.33
105 43.43 Gill Edmundson F V35 60.55 85.60 88.29     80.85
106 43.44 John Field   V45 60.17     47.08   77.27
107 43.44 Andrea Normington F V50 59.79 84.70 87.22     90.14
108 43.49 Emma Coster F V40 59.41 83.80 86.16     83.55
120 44.53 Paul Atkinson   V50 54.86     41.11   77.85
136 46.24 Debbie Dennison F V45 48.79 74.80 76.58     81.82
154 47.44 Neil Berry     41.96         66.41
155 47.49 Paul Dennison   V50 41.58     27.45   73.08
159 48.00 Gina Green F   40.06 62.20       71.18
167 48.16 Ann Dale F V40 37.03 58.60 59.54     75.84
190 50.28 Drew Ward   V60 28.31     15.50 37.58 76.16
220 53.40 Samatha Parker F V45 16.93 28.00 26.54     70.74
221 53.41 Christine Clubbs F V40 16.55 27.10 25.48     68.19





Wed 11th June 2014

Otley 10, Otley - Winner Nathanial Williams - 0:55:34 - 392 Runners

Pos Name Cat Time  
9 Paul Millgate MV40 1:00:07  
11 Joseph Kwallah MV45 1:00:38  
13 Paul Nelson MV45 1:00:49  PB
25 Guy Whatmore M17 1:04:19  PB
43 Mark Holt M17 1:06:11  
65 Rob Whitaker M17 1:08:24  
122 Julie Bucknell FV40 1:14:19  
167 Richard Bell MV45 1:17:57  
219 John Field MV45 1:23:09  PB
237 Ann Dale FV40 1:25:03  
238 Mark Foster MV45 1:25:04  PB
313 Drew Ward MV60 1:33:13  

Wed 4th June 2014

Kirkby Malzeard 10k, - Winner mike Jefferies - 0:33:55 - 156 Runners

Pos Name Cat Time  
7 Mark Holt MSen 0:39:12  PB

 
Wed 4th June 2014

HRL Race 3 - Swaledale - Winner Mike Burrett - 0:33:03 - 285 Runners

Team

Pos - Race 3

Cumulative

Change

Main 10 (First 10 Open)

2nd

 2nd

 No Change

Ladies 5 (Open)

2nd

 2nd

 +3

Ladies Veterans 3 (Over 35)

2nd

 1st

 +1

Men's Veterans 5 (Over 40)

1st

 1st

 No Change

Super Veterans 5 (Over 55)

8th

 8th

 No Change

Elite 3 (First three Open)

3rd

 3rd

 No change

 


          Points
Posn Time mm.ss Name F? Vet Team Ladies LVets MVets SVets Hcap
1 33.03 Mike Burrett - Harrogate     100.00         103.09
6 34.58 Paul Millgate   V40 98.25     98.40   100.55
9 34.45 Joseph Kwallah   V45 97.20     96.80   104.51
10 35.58 Ben Pye     96.85         94.73
12 36.11 Paul Nelson   V45 96.15     96.00   100.37
16 37.09 Robert Gray   V50 94.75     94.41   101.10
17 37.14 Tim Street     94.40         88.76
33 38.28 Robert Whitaker     89.15         88.58
34 38.37 Mark Holt     88.80         88.23
35 38.38 Paul Windle   V45 88.45     87.22   94.01
41 39.12 Ian Legg   V50 86.35     82.43   95.81
44 39.23 Lisa Mawer F V45 85.30 98.20 97.69     103.60
50 40.06 Sam Buck   U16 83.20         87.68
58 41.04 James Jesson     80.40         82.97
74 42.16 David Carberry   V40 74.81     68.06   83.19
77 42.42 David Fennah   V40 73.76     67.26   82.34
95 43.41 Richard Bell   V45 67.46     57.68   83.14
102 43.54 Julie Bucknall F V40 65.01 88.30 89.63     89.62
109 44.35 Joe Atkinson   U16 62.56         78.86
117 45.04 Mike Miller   V60 59.77     47.30 74.67 91.67
122 45.20 Rebbeca Normington F   58.02 84.70       81.00
129 45.37 Gill Edmundson F V35 55.57 82.90 83.88     83.28
134 46.02 Andrea Normington F V50 53.82 81.10 82.73     92.05
136 46.16 Paul Atkinson   V50 53.12     39.32   81.17
138 46.19 Phoebe Coster F U16 52.42 79.30       84.95
140 46.24 Emma Coster F V40 51.72 77.50 80.43     84.80
151 47.03 Peter Allanach   V45 47.87     33.73   77.19
154 47.26 Ann Dale F V40 46.82 73.90 76.97     82.95
175 49.14 Jodie Mather - Hunter F U18 39.48 65.80       79.92
187 50.01 Pete Callaghan   V50 35.28     20.16   75.09
188 50.02 Neil Berry     34.93         68.10
203 51.46 Drew Ward   V60 29.68     14.57 33.23 79.81
233 54.53 Christine Clubbs F V40 19.19 37.00 37.83     71.69
264 60.45 Lucy Callaghan F U18 8.34 16.30       64.77




Sun 25th May 2014

Edinburgh Marathon, Edinburgh - 8612 Runners

57 - Joseph Kwallah - MV45 - 2:50:54

Pos Name Cat Time  
3056 Peter Allanach   3:57:10 PB


Sun 25th May 2014

Melmerby 10k, Ripon - Winner Shaun O'Gray - 0:32:08 - 242 Runners

Pos Name Cat Time  
14 Caroline Lambert FU20 0:37:06 2nd Female & Equalled her PB
25 Mark Holt MSen 0:39:29 PB
62 Richard Bell MV45 0:42:50 Equalled his PB
190 Peter Galley MV60 0:56:06 PB 


Tue 20th May 2014

HRL Race 2 - Harrogate - Winner Mike Burrett - 0:28:74 - 366 Runners


Team

Pos - Race 1

Cumulative

Change

Main 10 (First 10 Open)

2nd

 2nd

 +1

Ladies 5 (Open)

1st

 4th

 No change

Ladies Veterans 3 (Over 35)

1st

 2nd

 No change

Men's Veterans 5 (Over 40)

1st

 1st

 No change

Super Veterans 5 (Over 55)

9th

 9th

 + 1

Elite 3 (First three Open)

2nd

 3rd

 No change



Sun 11th May 2014

Leeds Half Marathon, Leeds - Winner Tesfaye Debele - 1:08:26 - 5322 Runners

Pos Name Cat Time  
15 Pauline Munro FV45 1:19:41  1st Lady
284 Rob Whittaker MV35 1:33:15 PB
550 Richard Bell MV45 1:37:16  
1470 Sarah Nicholls FV35 1:48:40 PB
2726 Drew Ward MV60 2:03:28  
2887 Jacky Darley FV55 2:04:09 PB
3347 Marina Wyvill FV50 2:09:11  
4126 Jane Williams FV50 2:14:50 PB
4207 Janice Robinson FV50 2:16:05  


Thurs 8th May 2014

HRL Race 1 - Ilkley - Winner Andrew Grant - 0:27:35

Team

Pos - Race 1

Cumulative

Change

Main 10 (First 10 Open)

3rd

 3rd

 +/-

Ladies 5 (Open)

4th

 4th

 +/-

Ladies Veterans 3 (Over 35)

2nd

 2nd

 +/-

Men's Veterans 5 (Over 40)

1st

 1st

 +/-

Super Veterans 5 (Over 55)

10th

 10th

 +/-

Elite 3 (First three Open)

3rd

 3rd

 +/-



Sun 4th May 2014

North Lincs Half Marathon - Winner Jason Cherriman 1:10:36 - 1120 Runners

Pos Name Cat Time  
19 Pauline Munro FV45 1:18:06 1st Woman; Club F45 Record
383 John Field   1:42:25  PB
712 Drew Ward MV60 1:56:48  PB


Sun 27th April 2014

Huddersfield Half Marathon, Huddersfield - Winner Martin Hall 1:31:11 - 114 Runners

Pos Name Cat Time  
33 David Halladay   1:56:42  


Fountains 10k, Ripon - Winner Lee Dalton 0:35:59 - 295 runners

Wetherby were 2nd Mens team - Guy, Rob & David

Pos Name Cat Time  
6 Guy Whatmore MOpen 0:38:38  
7 Rob Gray MV50 0:38:47 2nd MV50
37 David Fennah MV40 0:44:26  PB
40 Julie Bucknell FV40 0:45:20 2nd FV40
200 Peter Galley MV60 1:00:37  


Fri 18th April 2014

Mermaid 10k, Marske By The Sea - Winner James Bulman - 0:32:34 - 238 Runners

Pos Name Cat Time  
10 Guy Whatmore MOpen 0:36:26 PB


Sun 13th April 2014

London Marathon - London

Pos Name Cat Time  
568 Joseph Kwallah MV45 2:49:51 PB, All Time Club Record & MV45 Club Record
1232 Paul Windle MV45 2:58:51  
2366 Chris Plews MV40 3:10:37  
5684 Ann Dale FV40 3:33:40  
5873 Richard Bell MV45 3:34:54 PB
7323 David Carberry MV40 3:42:40 PB
7411 Emma Coster FV40 3:43:06 PB
27643 Chris Smedley-Nugent MV40 5:11:37 PB
33185 Jacky Darley FV55 6:00:59  


Sun 6th April 2014

Paris Marathon, Paris

Pos Name Cat Time  
 10153 Emily Legg FU23 3:46;29  PB, 7th in Category & Club 17 - 20 Record
 10457 Ian Legg MV50 3:47:19  PB


Wrap Up & Run 10k - Harewood - Winner Robin Outtisides - 0:36:46 - 1504 Runners

Pos Name Cat Time  
 3  Guy Whatmore    0:38:35  PB
 79  Steven Turner    0:46:27  PB
 97  David Fennah    0:46:41  
 535  Drew Ward    0:57:21  
 554  Christine Clubbs    0:57:46  
 708  Sam Parker    1:00:11  
 ?  Jane Mansi    1:01:21  PB


Sat 29th March 2014

Coniston 14 Miles - Winner Ian Harding - 1:17;14 - 1041 Runners

Pos Name Cat Time  
78 Chris Plews MV40 1:37:35  
172 Richard Bell MV45 1:46:15  
223 Garry Keenan  MV45  1:48:59   
372  Ann Dale FV40 1:57:06   
702 Keith Bremner  MOpen  2:14:00   
993 Jo Rankin  FV40 2:44:14   


Sun 23rd March 2014

Wilmslow Half Marathon - Winner Mohammad Aburezeq - 1:06:01 - 3910 Runners

Pos Name Cat Time  
815 Ann Dale FV40 1:39:48  


Liverpool Half Marathon - Winner Andrew Davies - 1:09:52 - 6770 Runners

Pos Name Cat Time  
55 Guy Whatmore MOpen 1:22:20  


Thirsk 10, North Yorkshire - Winner Andy Wiles - 0:50:43 - 801 Runners

Pos Name Cat Time  
7 Paul Millgate MV40 0:56:02 PB & 3rd MV40 & MV40 All time Club Record 
26 Pauline Munro FV45 0:58:45 PB & 1st female & FV45 All time Club Record
33 Joseph Kwallah MV45 0:59:18 PB & 2nd MV45
78 Paul Windle MV45 1:01:45  
113 Rob Whittaker MOpen 1:04:45  
138 Ian Legg MV50 1:06:22 PB
236 Simon Chandler MOpen 1:10:25  
247 Richard Bell MV45 1:11:17 PB
304 Emily Legg FOpen 1:14:52 PB
309 David Halliday MV50 1:14:17 PB
323 Emma Coster FV40 1:15:52 PB
395 Andrea Normington FV50 1:19:31  
609 Drew Ward MV60 1:30:43 PB
671 Peter Galley MV60 1:34:14 PB


Sun 16th March 2014

Epilepsy Action Bradford 10k - Winner Tesfaye Debele - 0:31:42 - 1466 Runners

Pos Name Cat Time  
5 Paul Millgate MV40 0:34:17 PB & 2nd MV40 & MV40 Club Record 
54 Lisa Mawer FV45 0:38:27 4th FV45


Sun 9th March 2014

East Hull 20, Hull - Winner Will Beauchamp - 1:55:15 - 351 Runners

Pos Name Cat Time  
19 Joseph Kwallah MV45 2:07:35 PB & 3rd MV45 & MV45 Club Record 
124 Richard Bell MV45 2:37:55 PB
201 Ann Dale FV40 2:54:39  


Sat 8th March 2014

30th Dentdale Race - Winner Ian McBride - 1:18:01 - 438 Runners

Pos Name Cat Time  
30 Guy Whatmore MOpen 1:31:59  


Sun 23rd February 2014

Great North West Half Marathon, Blackpool - Winner: Ian McBride - 1:14:01 - 1343 Runners

202 James Parker - 1:37:05 - PB


Snake Lane 10, Pocklington - Winner: Carl Ryde - 0:54:46 - 803 Runners

Pos Name Cat Time  
 58 Rob Gray MV50 1:03:56  
61 Lisa Mawer FV45 1:04:10  1st FV45
241 Richard Bell MV45 1:13:05  PB
333 Andrea Normington FV50 1:17:05  1st FV50
450 Ursula McGouran FV55 1:22:04 Would have been FV55+ 10 Mile Club Record but Ursula sadly 2nd Claim
534 Richard Burke MV50 1:26:53  PB




Sun 9th February 2014

Liversedge Half Marathon - Winner Matthew Pearson 1:13:28 - 456 Runners

Pos Name Cat Time  
 334  Drew Ward MV60 2:02:21  


Sun 2nd Febuary 2014

Dewsbury 10k, dewsbury - 10k - Winner Mohammad Abu-Rezeq 0:30:24 - 1063 Runners

Pos Name Cat Time  
 66  Pauline Munro  FV45 0:36:14 4th Overall & 1st FV45
80  Rob Gray  MV50 0:36:32  
129  Lisa Mawer  FV45 0:38:02 2nd FV45
392  Andrea Normington  FV50 0:44:55 FV50 Club Record
658  Jack Darley  FV55 0:51:00 FV55 Club Record
731  Christine Clubbs  FV40 0:52:59  
990  Sharon Smith  FV55 1:02:24  PB
1020  Nykie Duffy  FOpen 1:05:37  


Sun 19th January 2014

Brass Monkey, York - Half Marathon - Winner Matthew Pierson 1:19:129 - 1446 Runners

Pos Name Cat Time  
 36  Richard Bewell  MV50  1:18:20  1st MV50 & PB & MV50 Club record
 91  Rob Gray  MV50  1:22:28  
 158  Paul Windle  MV45  1:26:04  PB
 229  Chris Plews  MV40  1:28:49  
 233  Nigel McKaine  MV50  1:29:17  PB
 249  Ian Legg  MV45  1:29:51  MV45 PB
 383  Emily Legg  FOpen  1:34:20  PB & Ladies Under 20 Club record
 475  Richard Bell  MV45  1:37:00  PB
539  Nina Batt  FOpen  1:39:28  PB & Club Debut
554   Emma Coster  FV40  1:39:56  
 616  Gill Edmondson  FV35   1:41:40  PB
 640  Andrea Normington  FV50  1:42:47  
 725  Tracey McKaine  FV45  1:45:00  PB
 885  Alison Dooley  FV50  1:49:54  PB
 932  Georgina Green  FOpen  1:51:43  PB
 1181  Drew Ward  MV60  2:00:18  PB
1267  Diane Hill  FOpen  2:07:27  


Sat 12th January 2014

Egmond aan Zee, Holland - Half Marathon - Winner Ayele Ashero 1:02:52 - 1724 Runners

Pos Name Cat Time  
1267 Claire Robinson FSen 1:49:15  

 

Cross Country

 

Sun 14th December 2014 PECO Race 2 - Nostell Priory

Women - 4th of 7 in premier Division, 7th of 7 After 2 Races & 4th of 10 in Vets Premier Division 6th of 10 after 2 Races

Winner Becky Penty - 0:32:06 -  216 Runners

Pos Name Cat Cat Pos Time  
2 Lisa Mawer F45   0:34:13  
19 Soenaid Thompson FSen   0:37:30  
43 Andrea Normington F50   0:41:34  
50 Claire Robinson FSen   0:42:32  
124 Sam Parker F45   0:48:48  
140 Christine Clubbs F40   0:49:36  
174 Sharon Smith F55   0:53:06  
182 Jo Rankin F40   0:53:46  
211 Nykie Dawe F35   1:02:41

Men - 4th of 7 in First Division 2nd of 7 after Race 2 & 5th of 10 in Vets premier Division 3rd of 10 after Race 2

Winner Frank Beresford - 0:28:41 - 345 Runners

Pos Name Cat Cat Pos Time  
32 Joseph Kwallah M45   0:31:40  
45 Rob Gray M50   0:32:24  
71 Mark Holt M40   0:33:41  
103 Chris Plews M40   0:35:10  
107 Marcus Grant M40   0:35:19  
130 Paul Atkinson M50   0:36:20  
146 David Fennah M40   0:36:53  
197 Steven Turner M40   0:39:19  
264 Richard Bell M45   0:42:37  
298 Peter Callaghan M50   0:45:26  



Sun 7th December 2014

WYCC Race 4 Nunroyd Park, Leeds

Senior Men - Winner Tom Adams - 0:33:50 - 141 Runners

Wetherby 8th Mens Team - Overall Finished 7th

Pos Name Cat Cat Pos Time  
21 Paul Millgate M40  5th M40 0:37:09  
39 Paul Nelson M45  3rd M45 0:38:50  1st M45 Overall
45 Joseph Kwallah M45  4th M45 0:39:15  
46 Glen Johnson M45  5th M45 0:39:22  
93 Paul Windle M45   0:42:24  
104 Ian Andrews M40   0:43:52  
105 Roger Whitaker M35   0:43:58  
111 Ian Legg M50   0:44:45  
115 Paul Atkinson M50   0:45:06  


Senior Ladies - Winner - Alex Bell - 0:22:17 - 100 Runners

Wetherby No Team

Pos Name Cat Cat Pos Time  
23 Emily legg SenW   0:26:32  



Sat 6th December 2014

Midland Womens XC League - Leamington

Winner - Jess Judd - 0:22:46 - 369 Runners

Pos Name Cat Cat Pos Time  
7 Caroline Lambert FU23   0:24:22  



Sat 29th November 2014

The British Athletics Cross Challenge
Sefton Park, Liverpool


Senior Women

Winner Gemma Steel - 0:26;58 - 225 Runners

Pos Name Cat Cat Pos Time  
50 Caroline Lambert FU23 17 0:30:15  



PECO Race 1 - Pendas Fields, Crossgates, Leeds


Women - 7th of 7 in premier Division & 7th of 10 in Vets Premier Division - 2nd Team finished 22nd of 26

Winner Jane McCarthy - 0:34:40 -  278 Runners

Pos Name Cat Cat Pos Time  
19 Jo Derry F45    0:38:20  
59 Claire Robinson FSen    0:43:55  
60 Andrea Normington F50    0:43:56  
77 Debbie Dennison F50    0:45:37  
134 Christine Clubbs F40    0:49:18  
171 Sam Parker F45    0:51:40  
174 Katy Hutchison FSen    0:51:51  
216 Sharon Smith F55    0:56:57  
222 Jo Rankin F40    0:57:30  
265 Nykie Dawe F35    1:05:26


Men - 1st of 7 in First Division & 1st of 10 in Vets premier Division - 2nd Team finished 7th of 21

Winner Joe Baxter - 0:27:53 - 420 Runners

Pos Name Cat Cat Pos Time  
6 Paul Millgate M40    0:29:57  
15 Paul Nelson M45    0:30:35  
22 Joseph Kwallah M45    0:31:24  
36 Rob Gray M50   0:32:12   
67 Mark Holt M40    0:33:36  
85 Andrew Walsh M45    0:34:27  
92 David Carberry M40    0:34:39  
113 James Jesson M40    0:35:31  
120 Chris Plews M40    0:35:50  
128 Marcus Grant M40    0:36:06  
153 Paul Atkinson M50    0:36:57  
217 Adam Hutchison MSen    0:39:22  
229 Steven Turner M40    0:39:52  
238 John Field M45    0:40:20  
277 Richard Bell M45    0:41:44  
289 Mike Miller M60    0:42:28  
294 Paul Dennison M50    0:42:48  
358 Peter Callaghan M50    0:46:37  



Sat 22nd November 2014

WYCC Race 3 Keighley

Senior Men - Winner Dominic Easter - 24:05 - 148 Runners

Wetherby 7th Mens Team

Pos Name Cat Cat Pos Time  
27 Paul Millgate M40 4th MV40 0:27:33  
32 Paul Nelson M45 2nd MV45 0:27:35  
35 Joseph Kwallah M45 3rd MV45 0:28:02  
41 Glen Johnson M45 4th MV45 0:28:18  
91 Paul Windle M45   0:31:02  
106 Ian Andrews M40   0:32:02  
133 Paul Atkinson M50   0:36:14  

Senior Ladies - Winner - Katie Walshaw - 0:18:27 - 94 Runners

Wetherby No Team

Pos Name Cat Cat Pos Time  
3 Pauline Munro W45 1st WV45 0:19:07  
46 Julie Bucknell M40   0:23:47  



Sun 19th October 2014

WYCC Race 2 West Park, Leeds

Senior Men - Winner Tom Bean - 27:15 - 189 Runners

Wetherby 13th Mens Team

Pos Name Cat Cat Pos Time  
32 Paul Nelson M45   0:30:14  
49 Joseph Kwallah M45   0:30:51  
71 Glen Johnson M45   0:32:03  
107 Paul Windle M45   0:33:33  
122 Ian Legg M50   0:34:29  
126 Roger Whitaker M35   0:34:49  
134 Ian Andrews M40   0:35:21  
146 Rob Driver SenM   0:36;45  
151 Paul Atkinson M50   0:37:42  
159 Peter Allanach M45   0:38:11  
163 Adam Hutchinson SenM   0:38:24  

Senior Ladies - Winner - Emma Clayton - 0:19:37 - 111 Runners

Wetherby 3rd Ladies Team

Pos