The friendly local running club that caters for all

2018 Club Results

Wednesday 12 Sep 2018

Great North Run - Road half marathon

Winner: Mo Farah, Newham & Essex Beagles, 59:27; 1st Woman (16th) Vivian Cheruiyot, 1:07:43; 43,569 runners

Pos Name Cat Time  
491 Darren Whiting   1:29:38  
2341 Sean Wright   1:42:45  
4625 Richard Bell   1:50:51  
9265 Jonathan Corke   2:02:03  
10155 Angela Reeve   2:03:58  
19738 Chris Bennett   2:20:48  
19788 Ted Bracht   2:20:54  

 

Vale of York Half Marathon

Winner: Kev Jeffress, Sunderland Harriers, 1:11:48; 1st Woman (37th) Sarah Lowery, Rotherham Harriers, 1:19:56; 1,542 runners

Pos Name Cat Time  
111 Joseph Kwallah M50 1:26:45  
273 Tim Tunnard M45 1:35:53  
678 Georgina Green F35 1:51:24  
1009 Samantha Parker F35 2:03:12  

 

The Yorkshireman Half Marathon - 15 mile trail

Winner: Robin Howie, Wharfedale Harriers, 1:40:08; 1st Woman (12th) Annie Roberts, 1:51:59; 252 runners

Pos Name Cat Time  
99 Chris Martin MV40 2:20:33  

 


Wednesday 18 Jul 2018

HDSRL - Race 4 - Nidd Valley

Winner: Andrew Grant, Harrogate Harriers, 30:52; 1st Woman (27th) Sharon Barlow, Harrogate Harriers, 35:55; 353 runners

Pos Name Cat Time  
4 Paul Millgate MV40 31:29 1st MV40
47 Robert Driver MSEN 37:34  
48 Robert Whittaker MV40 37:40  
52 Paul Windle MV50 37:46 3rd MV50
53 Chris Plews MV45 37:54  
54 Darren Whiting MSEN 37:59  
56 James Jesson MV40 38:03  
59 Alex Matthewson MSEN 38:12  
68 Robert Gray MV55 38:34  
73 Angela Reeve FV40 39:02 3rd FV40
79 Rebecca Normington FSEN 39:25 3rd FSEN
81 Paul Wilman MSEN 39:31  
82 Nicky Andrews FSEN 39:37  
99 Jim Buller MV50 41:14  
123 Gill Edmondson FV40 42:20  
127 Peter Allanch MV50 42:58  
129 Nina Batt FSEN 43:13  
174 Simon Robertson MV40 45:48  
175 Peter Costello MV45 45:51  
184 Geoff Lodge MV60 46:27  
190 Ann Foster FV45 46:53  
214 Lara Johnson FV35 48:42  
244 Peter Cooper MV45 50:44  
280 Sam Parker MV50 53:12  
309 James Upperton MSEN 57:03  

 

Bramham Run - 10km Multi Terrain

Winner: Jonathan Wills, Leeds AC, 35:16; 1st Woman (21st) Nicky Andrews, Wetherby Runners, 45:04; 117 runners

Pos Name Cat Time  
6 Toby Hillery MS 0:39:07 1st MS
11 Chris Plews M40 0:42:24 2nd M40
14 Darren Whiting MS 0:42:55 2nd MS
15 Nils Linstrum M30 0:43:17  
19 Alex Matthewson M30 0:44:40  
20 Rob Whitaker M30 0:44:58  
21 Nicky Andrews FS 0:45:04 1st Woman
25 Simon Chandler M30 0:45:59  
39 Gill Edmondson F40 0:48:47 2nd F40
44 Geoff Lodge M60 0:49:52 3rd M60
46 Anne Foster F40 0:50:15 3rd F40
56 Emma Coster F40 0:51:22  
62 Penny Dunn F30 0:52:07  
82 Amanda Britton F40 0:58:12  
84 David Yeomans M60 0:58:51  
88 Samantha Parker F50 0:59:56  
107 Nina Batt FS 1:09:28 3rd FS
111 James Upperton MS 1:10:05  
114 Sophia Garnett F30 1:17:53  

 

Washburn Relays - 3 team multi terrain

Winner: Harrogate Harriers One, 35:16; 69 Teams

Pos Name Cat Time  
17 Wetherby Runners A Men 1:07:20 Rob Whittaker, Chris Plews, Paul Windle
25 Wetherby Runners B Men 1:10:33 Rob Bullen, Jim Buller, Andy Walsh
52 Wetherby Runners Mixed Mixed 1:22:38 Ann Foster, Richard Bell, Valerie Bell

 

Golden Acre Relays - 3 team off road

Winner: Leeds AC Blues, 47:04; 123 Teams

Pos Name Cat Time  
16 Wetherby Boys Junior Boys 0:52:28 Dan Linstrum, Jamie Everitt, Max Binner
19 Wetherby Men Mens Open 0:52:51 Paul Windle, Tom Windle, Nils Linstrum

 


Wednesday 04 Jul 2018

Tebay Fell Race - AM 8.1mi/2,999ft ascent

Winner: Carl Bell, Keswick AC, 1:16:39; 1st Woman (34th) Clare Nance, Lonsdale Fell Runners, 1:43:55; 82 runners

Pos Name Cat Time  
30 Paul Nelson MV50 1:42:12 2nd MV50

 

The Harrogate 10k - Multiterrain

Winner - Mike Burrett, Leeds City AC, 36:03; 1st Woman (16th) Lucy Williams, Ilkley Harriers, 43:44; 409 runners

Pos Name Cat Time  
19 Darren Whiting MSNR 0:44:29  
36 Nicky Andrews FSNR 0:46:49 2nd Woman; 1st female team
45 Sean Wright MSNR 0:47:43  
100 Ann Foster FV45 0:52:23 2nd FV45; 1st female team
148 Richard Bell MV50 0:56:37  
172 Valerie Bell FV50 0:58:32 1st female team
297 Megan Hatfield FV45 1:07:09  
298 Gillian Fox FV45 1:07:10  

 

Eccup 10 - 10 mile road

Winner - John Hobbs, Valley Striders, 55:16; 1st Woman (24th) Sharon Barlow, Harrogate Harriers, 1:03:41; 764 runners

Pos Name Cat Time  
39 Joseph Kwallah M45 1:05:57  
527 Samantha Parker F50 1:38:55  
668 Jacky Darley F60 1:50:47  

 

Endure 24

Winner -

Pos Name Cat Time  
  Amanda Britton     8 5 mile laps completed in 24hrs

 


Wednesday 27 Jun 2018

Aberford Amble - 5.7 mile self navigated trail

Winner: Ali Burns, Wharfedale Harriers, 39:12; 1st Woman (5th) Sarah Grant/Rachel Makie, Valley Striders, 46:08; 72 runners

Pos Name Cat Time  
.=12 Nils Linstrum M 0:52:02  
.=12 Peter Costello M 0:52:02  
13 Andrew walsh M 0:52:50 Just ask him about navigation!

 

Leeds 5km series - Race 5

Winner - John Hobbs, Valley Striders, 16:01; 1st Woman (10th) Beth Garland, Chichester AC, 17:31; 167 runners

Pos Name Cat Time  
21 Rob Whitaker MV40 0:18:07  
44 Alex Matthewson MSEN 0:19:37  
63 David Fennah MV45 0:20:38  

 

Staveley Stampede - 10km multi-terrrain

Winner - FULL RESULTS NOT YET AVAILABLE

Pos Name Cat Time  
5 Mark Holt   0:38:23  

 


Tuesday 19 Jun 2018

Otley 10 - 10 Mile Road

Winner: Scott Harrington, Otley AC, 56:07; 1st Woman (55th) Kate Corcoran, Skyrac AC, 1:08:03; 399 runners

Pos Name Cat Time  
29 Joseph Kwallah M45 1:04:47 2nd M45
31 Mark Holt M40 1:05:19  
81 Chris Plews M45 1:10:40  
90 David Carberry M45 1:12:08  
96 David Huby M45 1:12:41  
112 Jim Buller M45 1:14:55  
122 Alex Matthewson M17 1:15:19  
135 Sean Wright M17 1:16:28  
144 David Fennah M45 1:16:47  
305 Richard Bell M50 1:30:54  
315 Valerie Bell F50 1:32:10  

 

Evensplits 5km Race 3 - York

Winner - Adrian Holliday, Leeds City AC, 15:59; 1st Woman (7th) Sarah Garbutt, St Theresas, 17:26; 87 runners

Pos Name Cat Time  
16 Rob Whitaker MV40 0:18:24  
19 Daniel Linstrum MJUN 0:18:38 1st MJUN
21 Darren Ball MV50 0:18:56 2nd MV50
29 Emily Legg FSEN 0:19:33 3rd FSEN
31 Robert Driver MSEN 0:19:42  
34 Darren Whiting MSEN 0:19:51  
36 Paul Wildman MSEN 0:19:57  
39 Nick Wallhead MV40 0:20:09  
41 Rebecca Normington FSEN 0:20:18  
42 Ian Legg MV50 0:20:24 3rd MV50
44 Nicky Andrews FSEN 0:20:39  
50 Nina Batt FSEN 0:21:23  
78 Louise Whitaker FV40 0:29:42  

 

The Sledmere Sunset Trail 10k

Winner - Phill taylor, Bridlington Road Runners, 36:08; 1st Woman (11th) Rhona Marshall, Scarborough Athletic, 41:07; 338 runners

Pos Name Cat Time  
129 David Yeomans MV60 0:54:20  

 

Prince of Wales Hospice 10k, Pontefract

Winner - FULL RESULTS NOT YET AVAILABLE

Pos Name Cat Time  
8 Guy Close   0:37:27  

 

Pudsey Legal 10k

Winner - Callum Hansom, Pudsey & Bramley, 35:27; 1st Woman (40th) Lindsey Clegg, Horsforth Harriers, 44:22; 551 runners

Pos Name Cat Time  
41 Nils Linstrum M 0:44:32  

 

HDSRL - Race 2 - Ilkley

Winner - Matt Newell, Ilkley Harriers, 26:02; 1st Woman (51st) Crystal Goecker, Harrogate Harriers, 31:20; 482 runners

Pos Name Cat Time  
9 Paul Millgate MV40 27:40 2nd MV40
34 Joseph Kwallah MV45 30:19  
44 Robert Whittaker MV40 31:01  
64 Chris Plews MV45 32:01  
72 Emily Legg FSEN 32:24 3rd Woman, 1st FSEN
74 David Carberry MV45 32:25  
76 Paul Windle MV50 32:27  
84 Robert Driver MSEN 32:47  
87 David Huby MV45 32:56  
91 Robert Gray MV55 33:09  
92 Alex Matthewson MSEN 33:10  
94 Rebecca Normington FSEN 33:17  
95 James Jesson MV40 33:20  
98 James Windle MJNR 33:33 3rd MJNR
99 Nils Linstrum MSEN 33:34  
101 Nicky Andrews FSEN 33:47  
113 Ian Legg MV50 34:28  
119 Sean Wright MSEN 34:46  
133 Nick Wallhead MV40 35:27  
144 Paul Wilman MSEN 35:54  
149 Gill Edmondson FV40 36:01  
183 Simon Robertson MV40 37:32  
196 Peter Costello MV45 37:55  
205 Peter Allanch MV50 38:19  
233 Geoff Lodge MV60 39:28  
263 Ann Foster FV45 40:41  
307 Lara Johnson FV35 42:37  
375 Peter Cooper MV45 46:23  
415 James Upperton MSEN 48:45  

 


Monday 11 Jun 2018

Hardmoors White Horse Half Marathon - Trail

Winner: David Gill, 1:58:00; 1st Woman (6th) Samantha Davis, Easingwold, 2:15:19; 152 runners

Pos Name Cat Time  
11 Andrew Walsh M 2:20:37  

 

Hardmoors White Horse Marathon - Trail

Winner - Nick Green, 4:00:00; 1st Woman (10th) Bridget Houlston, Pickering, 4:57:38; 116 runners

Pos Name Cat Time  
3 Paul Nelson MV50 4:20:00 1st MV50

 

British Triathlon Standard Distance Age-Group Championships - Leeds

Winner - Sam Wade, 1:44:53; 1st Woman (208th) Rebecca Schofield, 2:15:35; 492 runners

Pos Name Cat Time   Swim T1 Bike T2 Run
33 Richard Bewell M55-59 1:57:32 1st M55-59 - Short swim 0:12:22 0:04:18 1:02:10 0:02:01 0:36:44
242 Emily Legg W20-24 2:19:21 2nd W20-24 - Full swim 0:21:38 0:04:42 1:09:51 0:02:19 0:40:54
269 Peter Callaghan M55-59 2:21:39 Short swim 0:16:31 0:05:31 1:08:44 0:03:30 0:47:25
351 Chris Martin M50-54 2:29:02 Short swim 0:18:04 0:06:52 1:13:27 0:03:33 0:47:09
382 John Simpson M65-69 2:32:07 Short swim 0:16:19 0:06:36 1:16:47 0:03:39 0:48:48
402 Gary Keenan M50-54 2:34:27 Short swim 0:18:27 0:06:40 1:14:29 0:03:36 0:51:17
488 Christine Clubbs W45-49 2:42:32 Full swim 0:27:19 0:05:55 1:15:35 0:02:58 0:50:46
592 Peter Costello M45-49 2:59:43 Full swim 0:32:59 0:06:57 1:27:53 0:03:19 0:48:36

 

ITU Leeds Triathlon - Open race Standard Distance

Winner - Sam Wade, 1:44:53; 1st Woman (208th) Rebecca Schofield, 2:15:35; 666 runners

Pos Name Cat Time   Swim T1 Bike T2 Run
510 Simon Chandler M35-39 2:25:43 Short swim 0:17:13 0:06:21 1:11:33 0:03:29 0:47:09
518 Simon Robertson M40-44 2:26:07 Short swim 0:16:31 0:06:31 1:11:50 0:03:15 0:48:01

 

ITU Leeds Triathlon - Open race Sprint Distance

Winner - Robbie Lightowler, 1:12:35; 1st Woman (19th) Rebekah Ward, 1:28:12; 492 runners

Pos Name Cat Time   Swim T1 Bike T2 Run
46 Ian Legg M50-54 1:32:38 1st M50-54 0:13:38 0:05:27 0:38:03 0:02:28 0:33:03
160 Judy Bewell W55-59 1:46:16 3rd W55-59 0:15:02 0:06:14 0:41:28 0:02:48 0:40:46

 


Wednesday 06 Jun 2018

Harrogate District Summer Road League - Race 1 - Skipton

Winner: Rober Little, Ilkley Harriers, 27:15; 1st Woman (43rd) Crystal Goecker, Harrogate Harriers, 32:34; 460 runners

Pos Name Cat Time  
9 Paul Millgate MV40 29:34 3rd MV40
27 Joseph Kwallah MV45 31:09  
36 Robert Whittaker MV40 31:50  
57 Emily Legg FSEN 33:22 2nd Woman, 1st FSEN
60 James Windle MJNR 33:33 2nd MJNR
79 Robert Gray MV55 34:44 3rd MV55
83 Rebecca Normington FSEN 34:50 3rd FSEN
86 Alex Matthewson MSEN 35:01  
95 Nicky Andrews FSEN 35:42  
99 Paul Wilman MSEN 36:04  
104 Sean Wright MSEN 36:16  
109 Ian Legg MV50 36:29  
111 Jim Buller MV45 36:31  
119 Nick Wallhead MV40 36:52  
140 Gil Edmunson FV40 38:00 3rd FV40
178 Alex Bradbury MSEN 39:29  
211 Simon Robertson MV40 40:55  
231 Geoff Lodge MV60 41:41  
296 Tom Emmett MSEN 44:47  
299 Lara Johnson FV35 44:59  
336 Sam Parker MV50 46:35  
368 James Upperton MSEN 48:42  
446 Charlotte Horner FSEN 57:37  

 

Mulgrave Castle 10k - Multi terrain

Winner - Jay Ferns, Loftus & Whitby, 36:12; 1st Woman (6th) Catherine Williamson, Loftus & Whitby, 42:17; 181 runners

Pos Name Cat Time  
12 WINDLE, Paul Vet Men 50 0:44:57 2nd MV50
13 PLEWS, Chris Vet Men 40 0:45:29 3rd MV40
14 CARBERRY, David Vet Men 40 0:45:34  
15 DAVEY, Richard Vet Men 40 0:45:48  
19 DRIVER, Robert Senior Men 0:46:04  
20 NORMINGTON, Rebecca Senior Ladies 0:46:14 3rd Woman, 2nd Senior Woman
26 GRAY, Robert Vet Men 50 0:47:22 3rd MV50
29 LINSTRUM, Nils Senior Men 0:47:38  
30 BULLEN, Rob Vet Men 40 0:47:41  
34 ANDREWS, Nicky Senior Ladies 0:48:20 3rd Senior Woman
41 WRIGHT, Sean Senior Men 0:50:22  
43 FENNAH, David Vet Men 40 0:50:32  
48 EDMONDSON, Gill Vet Ladies 35 0:50:49 1st FV35
51 MARTIN, Chris Vet Men 40 0:51:15  
54 CALLAGHAN, Peter Vet Men 50 0:51:48  
57 DAVEY, Jo Vet Ladies 45 0:52:19 1st FV45
62 WARNER, Emma Vet Ladies 35 0:53:17  
70 FOSTER, Ann Vet Ladies 45 0:54:44 2nd FV45
71 BRACHT, Ted Vet Men 50 0:54:57  
72 CLUBBS, Christine Vet Ladies 45 0:55:01  
73 COSTELLO, Peter Vet Men 40 0:55:04  
76 LODGE, Geoff Vet Men 60 0:56:04 3rd MV60
97 BELL, Richard Vet Men 50 0:59:43  
99 NORMINGTON, Andrea Vet Ladies 55 1:00:35 3rd FV55
105 WHEELER, Debra Vet Ladies 55 1:01:49  
109 EMMETT, Tom Senior Men 1:02:37  
117 YEOMANS, David Vet Men 60 1:03:37  
123 PARKER, Samantha Vet Ladies 45 1:05:12  
129 UPPERTON, James Senior Men 1:06:06  
134 FOSTER, Mark Vet Men 40 1:07:06  
143 DARLEY, Jacky Vet Ladies 55 1:09:57  
146 HATFIELD, Megan Vet Ladies 45 1:10:33  
156 OTHICK, Gary Vet Men 50 1:13:02  
162 MARTIN, Liz Vet Ladies 45 1:14:29  
168 RANKIN, Joanna Vet Ladies 45 1:16:00  
173 CALLAGHAN, Melanie Vet Ladies 45 1:19:44  
174 LYON, Lynsey Vet Ladies 35 1:21:52  
178 GARNETT, Sophia Senior Ladies 1:27:07  
179 SMEDLEY-NUGENT, Chris Vet Men 40 1:27:07  

 

Wharfedale Trail Half Marathon

Winner - Duncan Coombs, Cambridge & Coleridge, 1:26:27; 1st Woman (30th) Caroline Turner, 1:41:44; 423 runners

Pos Name Cat Time  
218 Richard Bell M50 2:18:52  

 

Kilpatricks Hill Race - 6.8km/371m ascent

Winner - Gregor Stewart, Westerland, 28:58; 1st Woman (31st) Kirsty Dickson, Glasgow Uni H&H, 36:28; 98 runners

Pos Name Cat Time  
48 Chris Plews M40 0:38:49  

 



Monday 14 May 2018

Jack Bloor Fell race - BS, 5.2mi/1,148ft ascent

Winner: Jack Wood, Ilkley Harriers, 39:20; 1st Woman (32nd) Cumberland Fell Runners, 48:35; 161 runners

Pos Name Cat Time  
155 Peter Pozman M60 1:25:23  

 

Leeds Half Marathon

Winner - Mohammad Aburezeq, Altrincham, 1:08:06; 1st Woman (46th) Faye Bankes, Pontefract, 1:22:05; 6,087 runners

Pos Name Cat Time  
223 David Huby M45 1:30:56  
321 Darren Whiting M 1:33:13  
413 Nicky Andrews F 1:35:35  
532 Patrick Jackson M45 1:37:41  
1493 John Field M50 1:52:26  
1926 Georgina Green F35 1:48:44  
4175 Samantha Parker F50 2:06:29  
5361 Louise Whitaker F40 2:26:23  

 

Northern Traverse - 190 mile multi-terrain (Coast to Coast)

Winner - Eoin Keith, 51:26:17; 1st Woman (4th) Karen Nash, 63:18:13; ? runners

Pos Name Cat Time  
2 Paul Nelson M50 52:40:54 1st M50

 

Beverley 10k - 10km road

Winner - Kris Lecher, City of Hull, 31:22; 1st Woman (12th) Becky Rigby, Preston Harriers, 34:54; 1,646 runners

Pos Name Cat Time  
72 Robert Gray M55-59 0:39:37 3rd M55-59, Club M55-59 record

 

Ripon 10 - 10 mile multi terrain

Winner - Andrew Grant, Leeds City, 58:30; 1st Woman (24th) Heather Tuffs, 1:09:52; 455 competitors

Pos Name Cat Time  
26 Mark Holt M40 1:10:11  
68 Nils Linstrum M30 1:16:13  

 

Bluebell Trail - 10 mile multi terrain

Winner - Matthew Hallam, Valley Striders, 1:12:02; 1st Woman (25th) Lucy Collins, Stainland Lions, 1:24:30; 483 competitors

Pos Name Cat Time  
32 Chris Plews M45 1:25:49  
128 Emma Warner F40 1:41:35  
158 Richard Bell M50